Kaip vaikus skatinti skaityti?

Author:

Kaip paskatinti vaikus skaityti: 6 paprasti ir veiksmingi patarimai?

Skaitymas – puiki galimybė pabėgti nuo kasdienio gyvenimo įtampos. Tai taip pat svarbi vaiko vystymosi dalis. Knygų skaitymas kartu su vaiku ne tik padeda ugdyti žodyną, skaitymo supratimą ir sklandų skaitymą, bet ir turi daug kitų privalumų. Knygos gali lavinti vaiko vaizduotę, mokyti jį apie įvairias kultūras ir padėti geriau suprasti žmonių elgesį. Skaitantys vaikai dažniau pasiekia gerų rezultatų mokykloje ir užaugę tampa sėkmingais suaugusiaisiais. Daugelis tėvų svarsto, kaip paskatinti vaikus dažniau skaityti – juk negalima priversti žmogų pamėgti knygas! Kaip vaikus skatinti skaityti? Tačiau, laimei, yra daugybė būdų, kaip galite paskatinti vaikus daugiau skaityti – ir net juos tuo sudominti!

Kaip vaikus skatinti skaityti?

Skaitykite kartu su vaiku

Knygų skaitymas kartu gali būti puikus būdas pradėti pokalbį apie knygas ir tai, ką skaito jūsų vaikas. Tai taip pat gali būti būdas paskatinti vaikus, kurie nenoriai skaito, daugiau skaityti. Tačiau jei kartu su vaiku skaitote skyrių knygą ir jis nesupranta jos turinio, jis gali jaustis sutrikęs ir manyti, kad negali užduoti jums klausimų. Dėl to gali sumažėti tikimybė, kad jie norės skaityti daugiau knygų, nes jausis negalintys užduoti klausimų, nesijausdami kvailai. Jei skaitote kartu su vaiku ir jam sunkiai sekasi, pabandykite jam padėti apibendrindami, kas iki šiol įvyko, ir užduodami klausimus apie veikėjus, siužetą ir temas. Tai padės jiems išlikti susidomėjusiems, geriau suprasti knygą ir greičiausiai norės skaityti daugiau knygų!

Rodykite gerą pavyzdį ir skaitykite patys

Jūsų vaikai stebi jus ir modeliuoja jūsų elgesį, todėl įsitikinkite, kad skaitote ne tik jiems, bet ir savo malonumui. Jei skaitote sau, matant vaikui, įsitikinkite, kad skaitote jam tinkamą medžiagą. Skaitymas savo malonumui yra svarbus įvairaus amžiaus ir raidos etapų vaikams. Vaikai daug ko išmoksta stebėdami savo tėvus, o skaitymas yra puikus pavyzdys. Jei turite skirtingo amžiaus vaikų, pasirūpinkite, kad jie skaitytų jų amžių atitinkančią medžiagą. Skaitydami patys taip pat galite rasti naujų knygų, kurias galėtumėte rekomenduoti savo vaikui. Taip skaitymo laikas taps interaktyvesnis ir įdomesnis, nes galėsite kartu aptarti knygą. Tai taip pat puikus būdas leisti vaikui suprasti, kad skaitymas yra normali veikla, kuria užsiima visi. Kaip vaikus skatinti skaityti? Jei knygą skaitote kartu, galite pasirinkti tokią, kurią jau esate perskaitę, kad abu galėtumėte aptarti, kas knygoje patiko ar nepatiko. Arba, jei nežinote knygų, kurios patiktų jūsų vaikui, pasistenkite rasti knygų, paremtų temomis, kuriomis domisi jūsų vaikas.

Kaip vaikus skatinti skaityti?

Suteikite prieigą prie knygų

Vienas iš geriausių būdų paskatinti vaikus skaityti – užtikrinti, kad jie turėtų prieigą prie knygų. Tai gali reikšti, kad knygos turi būti kiekviename namų kambaryje, taip pat kad knygos gali būti prieinamos, kai keliaujate. Pasirūpinkite, kad būtų įvairių knygų, įskaitant vaikui įdomias knygas, taip pat klasikines ir jo amžių atitinkančias knygas. Taip pat galite suteikti vaikui galimybę naudotis elektroninėmis knygomis, kurios puikiai tinka, kai keliaujate arba neturite pakankamai vietos fizinėms knygoms. Taip pat galite suteikti vaikui galimybę pasirinkti, kokias knygas jis norėtų skaityti. Tai leis jam pajusti, kad knygos yra jo paties, ir galbūt paskatins jį daugiau skaityti. Taip pat galite paklausti vaiko, kokias knygas jis norėtų skaityti, ir pasidomėti, ar galite jam jų surasti. Tai suteiks jiems galimybę susipažinti su knygomis, kurių jie patys galbūt nerastų, ir gali padėti jiems rasti juos dominančių knygų.

Nespauskite vaiko skaityti, jei jis to nenori

Jei jūsų vaikas nenori skaityti, tikrai nenorite jo versti skaityti. Stumdami vaiką daryti tai, ko jis nenori, tik dar labiau pasipiktins skaitymu. Vietoj to raskite kitų būdų, kaip paskatinti vaiką skaityti. Pabandykite įtraukti skaitymą į kasdienę rutiną, pavyzdžiui, kai keliaujate automobiliu arba atliekate namų ruošos darbus. Taip suteiksite vaikui daugiau galimybių skaityti. Taip pat galite paklausti vaiko, ar yra kokių nors jį dominančių temų, ir pabandyti surasti knygų tomis temomis. Kaip vaikus skatinti skaityti? Taip leisite vaikui rasti jį dominančių knygų ir galbūt paskatinsite jį daugiau skaityti.

Leiskite vaikui pasirinkti, ką jis nori skaityti

Leisdami vaikui pasirinkti, kokias knygas skaityti, bent jau dalį laiko padėsite jam pajusti, kad skaitymas yra jo paties pasirinkimas. Be to, tai leis jiems tyrinėti įvairias temas ir žanrus, o tai padės rasti jiems įdomių knygų. Leisdami vaikui pasirinkti, kokias knygas skaityti, taip pat padėsite jam pajusti, kad skaitymas yra jo paties reikalas ir kad jis gali jį kontroliuoti. Tai svarbu vaikams, kurie nenoriai skaito, nes tai gali padėti jiems pajusti, kad jie turi daugiau galimybių rinktis, ką skaityti. Jūsų vaikas gali rinktis skirtingą knygą kiekvieną kartą, kai turi galimybę rinktis, arba gali rinktis tą pačią knygą kiekvieną kartą. Tai yra gerai ir padės jiems rasti jiems įdomių knygų.

Skaitymą paverskite įpročiu

Vaikai, kurie skaito bent 30 minučių per dieną, greičiausiai bus sėkmingi skaitytojai nei vaikai, kurie neskaito kasdien. Žinome, kad reguliarus skaitymas padeda vaikams tapti geresniais skaitytojais, tačiau kaip priversti vaikus skaityti reguliariai? Yra daugybė būdų, kaip tai padaryti. Galite paskatinti vaiką skaityti prieš miegą. Taip jie eis miegoti su teigiamomis mintimis apie skaitymą ir galbūt lengviau užmigs. Taip pat galite nustatyti vaikams tikslus, pavyzdžiui, per mėnesį pabaigti tam tikrą skaičių knygų. Taip skaitymas taps įpročiu ir jie turės ko siekti. Taip pat galite apdovanoti vaiką už skaitymą – taip jam bus smagiau ir paskatinsite skaityti daugiau. Kaip vaikus skatinti skaityti? Tai galite padaryti leisdami vaikui pasirinkti, ką skaityti, o pabaigus knygą apdovanoti kokia nors smulkmena, pavyzdžiui, smagia veikla ar desertu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *