Motociklų šalmai

Author:

Motociklininkų šalmų dėvėjimo svarba

Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet viešuosiuose keliuose žūsta daugiau kaip 900 motociklininkų. Ir nors motociklininkai sudaro nedidelę visų registruotų transporto priemonių savininkų dalį, jie sudaro apie 43 proc. visų eismo įvykiuose žūstančių žmonių. Taip yra daugiausia dėl to, kad važiavimas motociklu iš prigimties yra rizikingesnis nei kitų rūšių transporto priemonių vairavimas. Valdydami motociklą, esate mažiau apsaugoti nuo sužalojimų ir mirties, jei patektumėte į avariją – o tai nutinka daug dažniau, nei daugelis žmonių įsivaizduoja. Nacionalinės greitkelių eismo saugumo administracijos (NHTSA) duomenimis, 2016 m. beveik pusė visų mirtinų susidūrimų su motociklais buvo susiję su tuo, kad kitos rūšies transporto priemonė nepastebėjo motociklininko. Tokio pobūdžio avarijos paprastai įvyksta, kai kiti vairuotojai nepastebi motociklininko keliamo pavojaus kelyje ir atitinkamai nepakoreguoja savo vairavimo įpročių.

Motociklų šalmai

Kodėl motociklininkams taip svarbu dėvėti šalmus?

Į klausimą, kodėl motociklininkai turėtų dėvėti šalmus, labai lengva atsakyti: šalmai gelbsti gyvybes. Nepaisant to, kad šalmai negali užkirsti kelio visoms traumoms, daugeliu atvejų jie labai sumažina traumų sunkumą. Tai ypač pasakytina apie mirtinas galvos traumas – dažniausią motociklininkų mirties priežastį. NHTSA duomenimis, šalmo dėvėjimas 37 % sumažina mirtinų galvos traumų riziką. Tai reiškia, kad šalmai kasmet išgelbsti daugelio tūkstančių motociklininkų gyvybes. Kitas labai svarbus šalmo dėvėjimo privalumas yra tas, kad jis gerokai sumažina trauminio smegenų sužalojimo (TBI) riziką. TBI paprastai įvyksta, kai lūžta kaukolė, o lūžusios kaukolės fragmentai atsimuša į smegenų audinį, pažeidžia smegenis ir sutrikdo jų normalią funkciją. TBI yra dažniausiai pasitaikantis sužalojimas motociklų avarijose ir yra pagrindinė motociklininkų mirties ir ilgalaikio neįgalumo priežastis. Jei važiuojate motociklu, šalmo dėvėjimas yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad užtikrintumėte savo saugumą. Tačiau taip pat labai svarbu pasirinkti kokybišką šalmą ir jį tinkamai dėvėti.

Motociklininkų patiriamų sužalojimų sunkumas

NHTSA duomenimis, dažniausios motociklininkų patiriamos traumos yra lūžiai, išnirimai ir patempimai. Kiti sunkūs sužalojimai, dažnai pasitaikantys motociklų sukeltuose eismo įvykiuose, yra plėštinės žaizdos, sumušimai, kaklo ir nugaros sužalojimai. Sunkesni sužalojimai pasitaiko rečiau, tačiau jie gali būti rimtesni ir turėti ilgalaikių pasekmių – ypač smegenų traumos. Sužalojimo sunkumą lemia tokie veiksniai kaip jo vieta, kraujavimo kiekis, aplinkinių audinių pažeidimas ir negrįžtamų pakitimų rizika. Sužalojimai, patirti smūgio vietoje, paprastai būna ne tokie sunkūs kaip sužalojimai, patirti toliau nuo smūgio vietos. Pavyzdžiui, lūžis smūgio vietoje yra mažiau rimtas nei lūžis, įvykęs šalia smūgio vietos.

Kiek veiksmingi yra motociklininkų šalmai?

Šalmai nepadeda išvengti visų rūšių sužalojimų, tačiau daugeliu atvejų jie gali sumažinti sunkių ar mirtinų sužalojimų riziką. Dauguma šalmų yra sukurti taip, kad sumažintų sunkių galvos ir smegenų sužalojimų riziką, tačiau ne visi šalmai yra vienodai veiksmingi. Priklausomai nuo jų dizaino ir konstrukcijos, vieni šalmai gali užtikrinti geresnę apsaugą nei kiti. Deja, daugelis motociklininkų nedėvi šalmų, ir tai yra didelė klaida. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad tik 51 % motociklininkų avarijos metu dėvėjo šalmus. Dažniausios šalmo nedėvėjimo priežastys yra klaidingas įsitikinimas, kad šalmai yra nepatogūs ir nepatogūs, arba įsitikinimas, kad šalmai yra nesvarbūs ar nebūtini.

Motociklų šalmai

Matomumo įrangos svarba

Matomumo įranga yra dar vienas labai svarbus saugos elementas, galintis padėti išvengti susidūrimų su motociklais. Matomumo įrangą sudaro šviesą atspindintys drabužiai, žibintai ir veidrodėliai, kurie leidžia kitiems vairuotojams jus lengviau pastebėti. Matomumo įranga yra svarbi, nes leidžia kitiems vairuotojams jus pamatyti ir išvengti susidūrimo su jumis. Dauguma vairuotojų kelyje nežiūri į motociklus ir jiems ypač sunku pastebėti motociklininkus, kurie važiuoja tam tikru metu ir tam tikromis oro sąlygomis. Matomumo įranga gali padėti išvengti daugelio rimtų avarijų. Ypač svarbu pasirinkti kokybišką šalmą, striukę, kelnes ir pirštines, jei norite važiuoti motociklu ne pačiomis geriausiomis sąlygomis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *