Kaip atrodo meška?

Author:

Kaip atrodo meška?: Neįprastos rūšies gyvūnai iš arčiau.

Laukinių lokių pasaulis yra keistas. Tai dideli, pūkuoti, visaėdžiai padarai, gyvenantys beveik visuose planetos kampeliuose. Šie gyvūnai žmonėms gerai pažįstami jau tūkstančius metų, tačiau vis dar daug ko apie juos nežinome. Daugelis klausimų apie lokių elgesį ir fizinę išvaizdą lieka neatsakyti dėl tyrimų trūkumo arba antropomorfizacijos, t. y. tendencijos paversti juos į žmones panašiais personažais. Daugelis mano, kad apie šiuos gyvūnus ir jų elgesį žinome nepakankamai, nes dažniausiai juos matome nelaisvėje, o ne natūralioje aplinkoje. Kaip atrodo meška? Tiesa ta, kad daugelis rūšių yra daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiame straipsnyje iš arčiau pažvelgsime į neįprastą rūšį, į kurią dažniausiai nekreipiama dėmesio: baltąjį lokį.

Kas yra baltasis lokys?

Baltasis lokys yra didžiausias iš visų lokių rūšių, vidutiniškai sveriantis apie du šimtus penkiasdešimt kilogramų (4,4 tonos). Gyvūno ilgis gali svyruoti nuo 1,2 iki 2,3 metro, o aukštis – nuo 0,8 iki 1,1 metro. Dėl to baltasis lokys yra vienas nenuspėjamiausių, taigi ir pavojingiausių gyvūnų žemėje. Be to, tai viena iš nedaugelio rūšių, gyvenančių ir Arkties, ir Antarktidos regionuose, kur ji yra paplitusi. Šių didelių dydžio ir elgsenos skirtumų priežastis nėra iki galo išaiškinta, tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad tai susiję su tuo, jog baltosios meškos išsivystė šaltose, apledėjusiose vietovėse. Šiltėjant klimatui, jie tapo mažiau priklausomi nuo jūros ledo, kuris juos aprūpina būtiniausiomis atsargomis, tokiomis kaip maistas, vanduo ir apsauga nuo šalto, snieguoto oro.

Kaip atrodo meška?
Kaip atrodo meška?

Arktiniai lokiai: kur jie gyvena ir kaip išgyvena

Baltasis lokys yra labai lengvai prisitaikanti rūšis ir gali gyventi įvairiose buveinėse – nuo dykumų iki į dykumas panašių vietovių su mažai augmenijos. Manoma, kad jie gerai prisitaikė gyventi vietovėse, kuriose yra žmonių gyvenviečių, nes ten yra labai mažai kliūčių, kurios darytų rūšiai selektyvų spaudimą. Arktiniuose regionuose žiemą jie praleidžia aukštesnėse platumose, o vasarą – žemesnėse platumose, tačiau abiejuose regionuose jų aptinkama vis daugiau. Kaip atrodo meška? Šiuo metu Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga (IUCN) baltuosius lokius yra įtraukusi į pažeidžiamų rūšių sąrašą, todėl svarbu žinoti, kur jie gyvena ir kuo minta, kad būtų galima geriau suprasti jų populiacijos dinamiką.

Poliariniai lokiai – didžiausi plėšrūnai

Baltasis lokys yra viršūninė rūšis, o tai reiškia, kad jis yra didžiausias plėšrūnas savo ekosistemoje. Būdama dominuojanti rūšis Arktyje, ji turi didelę įtaką likusiai meškų bendruomenei. Tai reiškia, kad poliariniam lokiui prieinamos žuvies ir maisto kiekis yra labai svarbus, taip pat tai, kokiu greičiu jis gali priaugti ir išlaikyti savo kūno svorį. Kad išliktų sveikas ir stiprus, baltasis lokys per dieną turi suėsti apie du šimtus-tris šimtus kilogramų maisto. Šis maisto kiekis pasiskirsto tarp keturių rūšių grobio, kuriuo lokys disponuoja: baltųjų lokių, morsų, sykų ir ruonių. Tiksliai nežinoma, kiek skirtingų rūšių žuvų baltasis lokys suėda, tačiau rūšių įvairovė būtų naudinga, nes padidintų lokių mitybos įvairovę. Kai kurie mokslininkai mano, kad per metus baltasis lokys sugauna kelių rūšių žuvų, nes buvo pastebėta, kad jie maitinasi keliuose skirtinguose vandens telkiniuose.

Šunys Arktyje – drąsus lokių ritualas

Kai baltasis lokys būna Arktyje, jį greičiausiai lydi šunų gauja. Yra daug teorijų, kodėl taip yra, įskaitant tai, kad šios dvi šunų rūšys gali gyventi darniai viena su kita ir kad baltasis lokys yra lengvas grobis, kuriuo šunys gali pasigauti. Kaip atrodo meška? Taip pat tikėtina, kad šunų buvimas atpalaiduoja baltąjį lokį, todėl jis rečiau leidžiasi į rizikingus žygius į nežinią. Nors dėl šios teorijos detalių ginčijamasi, aišku viena: šunų buvimas Arktyje baltajam lokiui gali būti neįtikėtinai bauginantis dalykas.

Koks yra lokio gyvenimas?

Laukinėje gamtoje baltojo lokio gyvenimas neįtikėtinai sunkus ir vienišas. Meškų patelės jauniklius augina maždaug dvejus metus, per tą laiką jos beveik nepraleidžia laiko vienos. Jaunikliai nuo mažens mokomi sekti paskui motiną, o sulaukę pilnametystės pirmą kartą paragauja maisto ir laisvės. Maždaug penkerių metų baltojo lokio patinas yra pasirengęs poruotis ir pradeda ieškoti patelės. Baltojo lokio nėštumas trunka nuo vienerių iki dvejų metų, per tą laiką patelė nešioja ir maitina jauniklius. Kai patelė atsiveda jauniklius, ji dar dvejus metus juos augina, kol šie visiškai užauga. Kai baltoji meška subręsta, ji paprastai lieka toje pačioje vietovėje visą likusį gyvenimą.

Kur baltosios meškos eina miegoti?

Kai baltosios meškos aktyviai neieško maisto ar prieglobsčio, naktį jos praleidžia po atviru dangumi, tik retkarčiais prisiglaudžia prie medžio, ant kurio gali pailsėti. Dieną jie miega, o naktį medžioja. Vieninteliai garsai, kuriuos girdi baltasis lokys, yra vėjo šniokštimas medžiuose ir bangų ošimas.

Kodėl baltosios meškos tokios lėtos?

Lėtai judančios rūšys labai lėtai auga ir dauginasi. Dėl to, kartu su konkurencijos dėl išteklių trūkumu, rūšims labai sunku evoliucionuoti pakankamai sparčiai, kad aplenktų mokslo žinias. Rūšys, kurios evoliucionuoja per lėtai, kad galėtų vystytis pakankamai greitai, yra nepalankioje padėtyje, kai kalbama apie ilgalaikį išlikimą. Per lėtai evoliucionuojančios rūšys gali išnykti. Nors baltasis lokys geba keisti savo formą ir dydį, jis labai lėtai evoliucionuoja, todėl jam nepalankios sąlygos išlikti besikeičiančio klimato sąlygomis.

Kas blogo kelias minutes pažiūrėti į mešką?

Baltasis lokys yra įdomus gyvūnas, turintis sudėtingą socialinę struktūrą ir lėtą augimo tempą, kurį gali būti sunku nuspėti. Be to, tai viena iš labiausiai bauginančių rūšių, kurią galima sutikti laukinėje gamtoje. Kaip atrodo meška? Todėl svarbu žinoti, kaip geriausiai galite padėti šiems gyvūnams jų natūralioje aplinkoje. Deja, dauguma to, ką žinome apie šių gyvūnų elgseną ir fizinę išvaizdą, pagrįsta nelaisvėje laikomų gyvūnų tyrimais. Tiesa ta, kad gyvūnus, kuriuos matome nelaisvėje, retai kada turime galimybę sutikti tikrą gyvą baltąjį lokį. Todėl tikėtina, kad mūsų žinios apie šiuos gyvūnus yra kur kas mažiau tikslios nei tuo atveju, jei jie būtų laisvėje. Be viso to, kelių minučių žvilgsnis į baltąjį lokį kelia daug mažiau streso nei susitikimas su juo asmeniškai ir leidžia mums geriau suprasti šį žavų gyvūną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *